Sıkça Sorulan Sorular

Başarısız Ameliyat

Acil Durumlar İçin

Sağlığınız bizim için önemli 

“Yıllar içinde hastalarımızdan veya tanıştığımız insanlardan en çok duyduğumuz soruları ve bunların cevaplarını aşağıda listelemeye çalıştık. Yine de sorunuzun cevabını burada bulamazsanız, bize sorabilirsiniz…”
Efendim ancak hastayı dinleyip, detaylı şekilde muayene edip, tüm filmlerini, tetkiklerini görüp eksik kalan tetkikleri tamamlayabilirsem ve de hastaya cerrahının verdiği epikrizi (yani ameliyat notunu) okursam ancak o zaman ameliyata dair ne gibi bir sorun yaşandığı hakkında bir fikir sahibi olabilir veya gözden kaçmış bir şey olup olmadığını söyleyebilirim. Ondan sonra da hastaya nasıl yardımcı olacağıma birlikte karar veririz.
Başarısızlıkla sonuçlanmış bir ameliyat sonrası bu sizin artık son düzelme şansınız. Daha önceki ameliyatınız nerede ve kim tarafından yapıldı bilemiyorum ama keşke ilk ameliyatı iyi bir merkezde, tecrübeli bir cerraha yaptırsaydınız. Bu ikinci ameliyatınızın zor bir iş olduğunun, belki de son şansınız olduğunun ve her yerde yapılamayacağının siz de farkındasınızdır umarım.
Başarısız bel cerrahisi, veya hatalı ameliyat veya ameliyatta bir sorun oldu galiba demeden önce bir durun, düşünün: Size ameliyat öneren doktorlarınızdan herhangi biri size tam yarım saatini ayırmadı ve size bu görüşünü yazılı-imzalı olarak vermedi değil mi? Ameliyatınıza karar veren cerrahınız sadece MR görüntüleri ile yetinip, hareketli röntgenlerinizi-kan tahlillerinizi-elektriksel sinir ölçümlerinizi-bilgisayarlı tomografi gibi diğer tetkikleri istemedi değil mi? Ameliyatınızı yapan cerrahınızı eş-dost tavsiyesi ile mi seçtiniz? Bu seçiminizde cebinizden çıkacak paranın az olması en önemli etken miydi? Ameliyatınızı yapan cerrah, ameliyattan sonra yapacaklarınız ve yapmayacaklarınız konusunda sizi bilgilendirmeye tam yarım saatini ayırmadı değil mi? Eğer bu soruların tümünün cevabı “evet” ise, aman bu sefer dikkat; hala geç değil, ama bu kez başvuracağınız cerrah artık sizin son şansınız olabilir. Tekrar düşünün…
Aslında “Ameliyat sonrası ağrılarım geçmedi” diyorsanız, ilk önce kendinize şu soruyu sormalısınız: “Ameliyattan önceki ağrılarım yüzde kaç azaldı?” Bu sayı 60 ve üzeri ise size başarılı bir ameliyat yapılmış demektir. Eminim cerrahınız zaten size bir mucize beklememeniz gerektiğini söylemiştir. Eğer bu sayı 60 altında ise, o zaman da şu soruyu sormalısınız: “Ben cerrahımın önerilerine uydum mu?” . Bu sorunun cevabı hayır ise, yani eğer diyet önerildi ama yapmadıysanız, veya size önerilen egzersizleri yapmayı bıraktıysanız; hemen bunlara başlayın. Ama bu sorunun cevabı evet ise, o zaman hemen bir fizik tedavi uzmanı ile görüşüp onun önerdiği tedaviyi yaptırın. Bu tedavi bittikten bir ay sonra hala durumunuzdan memnun değilseniz, işte o zaman tecrübeli bir cerrah aramanın zamanı gelmiş demektir.

Bize Ulaşın!

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz