Sıkça Sorulan Sorular

Bel Soruları

Acil Durumlar İçin

Sağlığınız bizim için önemli 

“Yıllar içinde hastalarımızdan veya tanıştığımız insanlardan en çok duyduğumuz soruları ve bunların cevaplarını aşağıda listelemeye çalıştık. Yine de sorunuzun cevabını burada bulamazsanız, bize sorabilirsiniz…”
Doğumsal orta hat kapanma kusuru dediğimiz bu bozukluklar hastada aslında anne karnında olduğu dönemden beri vardır, yani konjenital anomalilerdir. Bu hastalıkların verdiği zarar her geçen gün artmakta olduğu için tespit edildiğinde bir an önce ameliyatla düzeltilmeleri gerekir. Ancak ameliyatın deneyimli bir çocuk beyin cerrahi uzmanı veya pediatrik nöroşirürji hocası tarafından ve gerekli tüm çağdaş teknolojik cihazlardan yararlanılarak yapılması uygun olacaktır.
Efendim eklemlerinizden gelen sesler herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Spiral ise bel ağrısı yapmaz.
Sadece belinizde olan ağrılara biz aksiyel ağrılar veya mekanik bel ağrısı diyoruz. Yani aslında belinizdeki yapıların zorlanmasına bağlı ağrılar. Bunlar genellikle kilo verme ve istirahat tedavisiyle ağrının azaltılması ardından başlanacak kas güçlendirici egzersizler gibi basit yöntemlerle tedavi edilebilirler. Daha sonra da bir fizik tedavi uzmanına başvurmak uygun olacaktır.
Efendim günümüzde cerrahi olarak çözülemeyecek bir omurga sorunu, benim de uygulayamayacağım herhangi bir cerrahi girişim türü yok ancak ben ameliyatı her zaman son çözüm olarak tercih ederim. Acaba tüm diğer seçenekler kullandı mı ki, ameliyat olmayı kesinlikle düşünecek duruma gelindi? Takdir edersiniz ki bu kadar bir bilgiyle size yol gösteremem. Dilerseniz ve bana gelirseniz tabii ki ilmimin yettiği kadar size yardımcı olmaya çalışırım.
Daha önceki ameliyatınız nerede ve kim tarafından yapıldı bilemiyorum ama keşke ilk ameliyatı iyi bir merkezde, tecrübeli bir cerraha yaptırsaydınız. Bu ameliyatınızın zor bir iş olduğunun ve her yerde yapılamayacağının siz de farkındasınızdır umarım. Ben sizin arzu ettiğiniz bu hareketli bel ameliyatını yani hareket koruyucu enstrümantasyon ameliyatınızı, olası tüm masrafları göz önüne alıp size tabii ki yaparım. Bunun klasik vidalama yöntemlerine göre bir dezavantajı olmayıp; ileriye yönelik pek çok avantajı vardır, eğer bir de yaşınız çok ileri değilse. Bunları size yüz yüze anlatmak çok daha sağlıklı olacaktır.
Günümüzde her yaşta, her hastalığa ve her hastaya yapılabilecek bir ameliyat var. Ancak her zaman ameliyat son çare olarak düşünülmeli. Özellikle de çok genç ve çok yaşlılarda. Çünkü her ameliyatın kendine özgü riskleri vardır ve maalesef ameliyat tipine göre risk azaldıkça hastanın iyileşme oranı düşmektedir.
Efendim özelikle oturarak yapılan işlerde çalışan genç kişiler, oturdukları sandalye ve masanın ideal ergonomik ölçülerde olmasına dikkat etmeliler. Ayrıca yattıkları yatak ta en çok sekiz yaşında bir yaylı hazır yatak olmalı. Sonra da hem diyetlerine dikkat edip kilolarının normal sınırlarda olmasını sağlamalı ve hem de düzenli egzersiz yapıp kas güçlerini korumalılar. Yoksa yapılacak ameliyatların da başarısızlıkla sonuçlanması kaçınılmazdır.
Bu hemanjiomlar o bölgede ağrıya yol açtıklarında, yapılacak kapalı bir ameliyatla içleri kemik çimentosu ile doldurularak tedavi edilebilmektedirler.

Bize Ulaşın!

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz