Sıkça Sorulan Sorular

Boyun Soruları

Acil Durumlar İçin

Sağlığınız bizim için önemli 

“Yıllar içinde hastalarımızdan veya tanıştığımız insanlardan en çok duyduğumuz soruları ve bunların cevaplarını aşağıda listelemeye çalıştık. Yine de sorunuzun cevabını burada bulamazsanız, bize sorabilirsiniz…”
Boyun fıtıkları ile en çok karışan hastalık, ruhsal hastalıklar ve özellikle de depresyondur. Yani boyun ağrısında doktorunuz öncelikle size psikolojik durumunuza yönelik bir tedavi önerecektir. Üstelik çektireceği röntgen filmlerinde bir “boyunda eğrilik” veya “boyun düzleşmesi” gördüğünde de yapacağı tedavi farklı olmayacaktır. Bundan sonraki basamakta ise Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gelecektir.
Halk arasında kireçlenme denen durum, kemiklerde yeni kemik çıkıntılarının ya da osteofit, epin ortaya çıkması anlamına gelir ve de uzun süreli duruş bozuklukları tedavi edilmediğinde çok erken yaşlarda bile ortaya çıkabilir.
Boyunda ekstrüde veya protrüzyon durumundaki bir disk hernisinin, özellikle de omurilik kanalına düşmüşse çaresi dünyanın her yerinde sadece ameliyattır, güçsüzlük ve buna eşlik eden kord basısı ise çok daha tehlikeli bir durum olduğu için çaresi acil ameliyattır. Ancak bir cerrahın bu karara varmak için hastayı detaylı bir şekilde dinlemesi, etraflıca muayene etmesi, sinirlerinden elektriksel ölçümler yaptırması, MR yanı sıra BT de çektirmesi ve omurganın hareketli röntgenlerini çektirmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim. Ayrıca boyun ameliyatlarındaki başarı oranları bel ameliyatlarındakine göre daha yüksektir.
Tabii ki, ancak myelomalazi omurilik hasarı anlamına gelir ve yapılacak ameliyatta disk çıkarıldığında yerine konacak olan cihazın protez mi yoksa cage mi olacağına hastanın yaşına ve radyolojik inceleme sonuçlarına göre karar verilecektir.

Bize Ulaşın!

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz