Sıkça Sorulan Sorular

Kök Hücre

Acil Durumlar İçin

Sağlığınız bizim için önemli 

“Yıllar içinde hastalarımızdan veya tanıştığımız insanlardan en çok duyduğumuz soruları ve bunların cevaplarını aşağıda listelemeye çalıştık. Yine de sorunuzun cevabını burada bulamazsanız, bize sorabilirsiniz…”
Yetişkin insanlarda kemik iliği, koku sinirleri gibi nispeten kolay ulaşılan yerlerden alınan kök hücrelerden üretilerek elde edilen sinir dokusu hücreleri tipindeki kök hücreler, çevrelerindeki komşu yapıların etkisiyle değişikliğe uğrayıp omurilik hasarında ancak sınırlı bir düzelmeye yol açabilecekleri gibi; saldıkları bazı madde ve sinyallerle de hastanın durumunu ancak bir dereceye kadar düzeltebiliyor olabilirler. Bu konu netleşmedikçe, kök hücre tedavisinin felçli insanlarda kullanımında çok dikkatli ve tedbirli olmaya; bu tedaviyi sadece başka hiçbir iyileşme şansı kalmamış hastalarda ve ancak özel izinlerle denemeye özen gösteriyoruz.
İnsan sağlığı alanındaki her konuda olduğu gibi kök hücre tedavisi konusu da Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Uluslararası kurallara da uygun olarak, halen kök hücre tedavisi ancak başka hiçbir tedavi şansı kalmamış hastalarda; ancak her hasta için Sağlık Bakanlığından özel izin alarak denenmektedir. Dikkatinizi çekerim, denenmektedir dedim. Böyle bir kök hücre tedavisi denemesi için önce hastanın detaylı tıbbi bilgileri, hastaya verilecek kök hücrenin kaynağı, kök hücrelerin hastaya nasıl verileceği gibi detayları içeren bir dosya; hastaya kök hücre uygulaması yapacak olan hekim tarafından hazırlanır. Eğer Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş bilimsel bir komisyon da izin verecek olursa, bu tedavi denenebilir. Bunun dışındaki uygulamalar, yani gerekli izin alınmadan yapılan kök hücre tedavi uygulamaları konusunda ise dikkatli olmak lazım. Bu takdirde yasaların koruyucu şemsiyesinin dışına çıktığınızı asla unutmayın.

Bize Ulaşın!

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz