ALZHEIMER

Üç gün önce 58 yaşındaki bir kadını ameliyat ettik. Bize geldiğinde pek çok şeyi hatırlayamıyor, desteksiz yürüyemiyor ve çişini tutamıyordu. Onun bunama hastası olduğunu düşünen yakınları bize getirdiler. Ancak bulguları Alzheimer hastalığı ile uyumlu değildi. Şimdi, yani yaptığımız ameliyattan sonra, tamamen eski haline döndü. Gözünün önünden bir perde kalkmış gibi mutlu olan bir hastanın ve onu sevenlerin sevincini tarif etmeme imkan yok!

Oysa şimdiye kadar bilinen tüm tedavi yöntemlerinde, ilaçlarla sadece bunamanın ilerleme hızı yavaşlatılabiliyordu. Ne yazık ki bu şekilde hastanın aklını tamamen kaybetmesi önlenemiyor.
 
Oysa artık bunamaya başlamış her yedi hastanın en az birinde erken cerrahi girişim ile bunama bulgularını tamamen tedavi etmek mümkün. Böylece hastanın eski haline dönmesi sağlanabiliyor. Maalesef hem hekimlerin bilgi eksikliği hem de yakınlarının yanlış yönlendirilmesi nedeniyle ülkemizde her yıl 30 hasta bu şansını kullanamıyor…
CERRAHİ YÖNTEMİ BULUP DA BUNAMAYIN!

ALZHEIMER

Alzheimer hastalığı, ya da halk arasındaki söylenişiyle Alzaymır, Alzhimer, insan yaşlandığında ortaya çıkan aşırı bir bunama hali. Tabii ki yaşlılıkla beraber ortaya çıkan bir miktar bunama herkeste olabiliyor ama bazı şanssız insanlarda bu durum aşırı bir hal alıp sonunda hastayı tabiri caizse bir bitki haline dönüştürebiliyor. Şunu da unutmamak gerekir ki, Alzheimer hastalığı klinik bir teşhis, yani bir hastaya kesinlikle Alzheimer diyebilecek bir yöntem henüz yok. Bu nedenle bunama hastalarının deneyimli ellerde detaylı olarak incelenmesi ve çıkan sonuca göre tedavisinin planlanması gerekiyor. Bunamaya başlamış bir yaşlıda Alzheimer hastalığını taklit edebilecek pek çok farklı hastalık var. Vurgulamak istediğimiz konu ise bu hastalıkların bir kısmının ilaçlarla veya ameliyatla tedavisi mümkün. Yani bir takım doktorların, bunaması ilerleyecek, artık yapacak bir şey yok dediği pek çok hasta tedavi ile eski haline dönebiliyor.

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz