BEL FITIĞI AMELİYATI SONRASI

BEL FITIĞI AMELİYATI SONRASI

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında 3 gün boyunca banyo yapmamanız, daha doğrusu yara yerine su değmemesi gerekir. Eğer su değmesi zorunlu ise, oradaki pansumanın hemen yenilenmesi gerekir. Ama ameliyattan 72 saat sonra, yara bölgesindeki pansumanı çıkarıp atabilir ve banyonuzu yapabilirsiniz. Tabii ki kastedilen bu bölgenin keselenmesi değildir. Banyo sonrasında bölgeyi kibarca kurulayıp üstüne iç çamaşırınızı giyebilir, yani yarayı açık bırakabilirsiniz. Kimi durumlarda beyin cerrahı o bölgeye pansuman yapmak yerine bir sprey sıkmış olabilir, bu durumda 72 saat beklemeniz de gerekmez. Ancak yara bölgesi gizli dikişle dikilmiş değil de açıkta dikiş iplikleri varsa o zaman yaraya banyo sonrası pansuman yaptırmak ve 10. gün dikişleri herhangi bir doktora aldırmak gerekir. Cerrahi sonrasında tüm yaşamınız boyunca tuvalet için klozet kullanmanız, yani alaturka tuvalete çömelmemeniz gerekir. Ayrıca herhangi bir markanın ürettiği orta sertlikte bir hazır yaylı yatakta yatmanız ve bu yatağı da her 8 yılda bir yenilemeniz gerekecektir. Televizyon karşısında koltuk veya kanepede uyuyakalmayın. Tempur yatakların sizin için sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Yatakta seks yaparken de en az 1 yıl süre ile sırtınızın yataktan kalkmaması gerekir.

Giysi seçerken özellikle soğuk mevsimlerde bel bölgesini sıcak tutacak giysiler (mesela Termal iç çamaşırları) seçmeye özen gösterin. Ortopedik rahat ayakkabılar tercih edin, kadınlar için ise en sağlıklı olanı 3-4 cm yüksekliğinde bir topuğu olan ayakkabılardır (yani düz tabanlı ayakkabılar veya yüksek topuklular değil). Ağırlık kaldırırken, yani yere eğilip yerden hafif te olsa bir şey alırken belinizi eğmeden, dizlerinizi iyice bükerek çömelip almanız uygun olacaktır. Cerrahınız bunu nasıl yapacağınızı size ameliyattan hemen sonra göstermiştir. Ağırlık taşırken de yükü iki elinize eşit olarak bölüştürüp öyle, yani dengeli bir şekilde taşımanız veya taşıyacağınız yükü vücudunuza yakın bir şekilde yani göğsünüze dayayarak taşımanız uygundur. Söz konusu ağırlık en az 1 yıl boyunca asla 5 kg’ı geçmemelidir. Yataktan kalkarken beyin cerrahının size hemen ameliyattan sonra öğrettiği gibi yan dönerek ve yandan doğrularak kalkın. Otururken daima dik oturun, ayağınızın altında bir yükseklik sağlayan platform olmasını sağlayın ve oturup kalkarken de ağırlığınızı dizlerinize vererek doğrulun. Yani asıl olan belinizi daima dik durumda tutmanız ve bel boşluğunuza da ince bir bel desteği/yastık yerleştirmenizdir. Bu alışkanlığınızı yaşam boyu sürdürmelisiniz.

Size hemen cerrahi sonrasında başlanan antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçları elinizdeki kutuları bitene kadar kullanın ve sonra başka ilaç içmeyin. Eğer cerrahınız kilo fazlanız olduğunu söyledi ise hemen ameliyat sonrasında bir diyetisyen gözetiminde diyete başlamanız gerekir, hatta hastanede yattığınız süre içinde önünüze gelen porsiyonların büyüklüğünü örnek alsanız bile kilo vereceksiniz. Size eğer takıldı ise bel korsenizi yataktan kalkmadan takmanız gerektiğini, ayakta iken ve otururken takılı olacağını ve ancak yatağa yattıktan sonra çıkarmanız gerektiğini unutmayın. Korsenizi 1. ay sonunda çıkarın ve hemen Fizik Tedaviye başlayın. Bunun için de randevunuzu hemen ameliyattan sonraki ilk günlerde ayarlayın. Fizik Tedavi sonrasında fizyoterapistlerinizin size öğreteceği hareketleri hayatınız boyunca yapmanız gerekecek. Fizik Tedavi bitip te bunun üzerinden de 1 ay geçince, bir spor salonunda veya hoca gözetiminde Pilates eksersizlerine başlayabilirseniz, bundan sonraki yaşam kalitenizde belirgin düzelme olacaktır. İşe veya ev işlerine başlayacağınız süreyi cerrahınız size yaptığı ameliyatın cinsine göre belirleyecektir ama şunu unutmayın ki işe başlamanız demek günde 8 saat ağır iş yapmak demek değildir. Yani sürekli pozisyon değiştirmeye çalışın, yani 1 saat oturduysanız yarım saat ayakta olun veya uzanın, 1 saat yattı iseniz yarım saat ayakta gezinin. Yürüme ve yüzme (tabii stilli yüzebiliyorsanız) gibi sporlara kendinizi aşırı zorlamadan hemen ameliyatın iki hafta sonrasında başlayabilirsiniz ama tenis, basketbol, kayak gibi ağır sporlara başlayabilmek için en az 1 yıl süresinde düzenli egzersiz yapmanız gerekir.

Seyahat konusuna gelince, bunun başlama süresi genellikle işe başlama süresi ile aynıdır. Tabii ki bazı ameliyatlardan hemen sonra cerrahınız memleketinize dönmenize izin verecektir, ama bu konuda size önerilen aracı seçmeye özen göstermelisiniz. Temel bir kural olarak üzerinizde korse olduğu sürece çok uzun süreli seyahatlere çıkmamaya çalışın. Hayatınız süresince de uzun seyahatlerde her saat başı bir mola verip, ayağa kalkıp en az bir 5 dakika yürüyün. Kıtalararası uçuşlarda bile orta koridoru bu amaçla kullanabilirsiniz. Taburcu olurken size verilen dokümanları içeren dosyayı kaybetmemeniz ve her doktora gittiğinizde yanınızda götürmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ancak cerrahınıza kontrole gelirken bu dosya mutlaka yanınızda olmalıdır. Cerrahınıza kontrole fizik tedavi bittikten 20 gün sonra gelmelisiniz. Bu kontrol görüşmesi ücretsiz olacaktır. Eğer uzakta yaşıyorsanız bu görüşme telefonla da yapılabilir. Bu durumda cerrahınızın sekreterine ameliyat olduğunuz tarihi belirtmenizde yarar vardır. Tüm bu sıralanan kurallar, beyin cerrahı size aksini söylemediği sürece geçerlidir, yoksa tabii ki cerrahınızın size söylediklerine uyacaksınız.

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz