BEYİN TÜMÖRÜ

“Maalesef hastanızda beyinde tümör var, onun için yapılacak bir şey yok”. Bu cümleyi duyduğunuzda zaten çaresizlikten kan beyninize sıçrayacak ama aslında korkudan saçlarınız diken diken olmalı…

Tabii böyle bir cümle “Bu ameliyat Ankara’da yapılamıyor veya Türkiye’de yapılamıyor” şeklinde de kulağınıza gelebilir. Bu tip sözleri ulusal veya uluslararası arenadan söz sahibi, saygın bir akademisyenden duyduysanız amenna, ama durum böyle değilse, ikinci, üçüncü hatta sekizinci bir görüş alsanız iyi edersiniz.  Çünkü son zamanlarda gördüğüm o ki; yetenekleri hırslarına dar gelen pek çok meslektaşım, belki de bir ego şişmesinin kurbanı olduklarından, “Ben bu tip hastalarda kesin bir çözüme götüren tedavileri uygulama becerisine sahip değilim, ama hastanızı bilmem kime göstermenizi tavsiye edebilirim.” gibi bir cümleyi bir türlü kuramıyorlar.

Malum şahsiyetin bile hemen her konuda uzman kesildiği göz önüne alındığında, hiçbir meslektaşımı da çok suçlamak istemiyorum ama “Bilmiyorum!” diyebilmek bir meziyettir hatta bilginin ve özgüveninin en iyi göstergesidir.

Zaten yeterli hayat tecrübesine hepiniz sahipsiniz, hiçbirinizden daha akıllı da değilim ama 30 küsur yıllık mesleki deneyimlerime dayanarak diyeceğim şu ki; eğer bir doktor çok yüksek bir perdeden konuşuyorsa, konuşmasında çok fazla “ben” sözcüğü kullanıyorsa, kesin ve genelleyici ifadeleri tercih ediyorsa ve daha da ayıbı kendini övüyorsa;  oradan hemen uzaklaşın!

-MAALESEF HASTANIZ İÇİN YAPILACAK BİR ŞEY YOK!

-YOK YA!

BELİRTİLERİ

Beyin tümörleri belirtileri veya beyinde tümör belirtileri söz konusu edilirse, bunlar şiddetli ve inatçı baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı kusma, bayılma, denge bozukluğu, el veya kolda güçsüzlük, konuşamama, yüzde çarpılma gibi bir takım bulgularla ortaya çıkabilir. Bu tip şikayetleri olan hastaların, mutlaka uzman bir doktora başvurmasında büyük yarar vardır. Çünkü tüm tümörlerde olduğu gibi beyin tümörlerinin de erkenden tanınması, başarılı bir tedavi şansını arttırmaktadır. Tabii bazı hastalarda beyin tümörlerinin hiç bir şikayete yol açmadan, tesadüfen çekilen tomografilerde görülebildiğini de unutmamak gerekir.

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz