NEDEN OLUR?

NEDEN OLUR?

Bel ağrısının nedenleri, sebepleri, bel ağrısı neden olur derseniz işte böyle: İnsanların gövdesinin üst kısmı ile bacakları arasındaki bağlantıyı omurgası oluşturmaktadır. Yani vücudun ağırlığının yarısından fazlasını omurga taşımaktadır. Tabii ki kişinin gün içinde sayısız kereler eğilip doğrulması gerekir. Bu hareketliliği sağlayan aslında omurganın birbirinden ayrı birçok kemikten oluşmaktadır. Bunlar omur kemikleridir. Bu kemikler arasında ise disk adını verdiğimiz, kıkırdak benzeri yapılar yer alır. Diskler omur kemiklerine sıkıca yapışıktırlar ve elastik yapıları sayesinde kısıtlı bir miktar harekete izin verirler. Aynı zamanda vücuda binen yüksek ağırlıkların taşınmasını da sağlarlar.

Kişi 18 yaşını geçtikten sonra diskler yaşlanmaya, yani elastik özelliklerini kaybetmeye başlarlar. Böyle bir disk ani hareketlerle aşırı harekete zorlandığında veya ağır kaldırmakla aniden yüksek basınçlarla karşılaştığında yırtılabilir. İşin kötü yanı bu diskler aynı zamanda kol ve bacaklara giden sinirlerle yakın temas halindedirler. İşte diskten kopan parçalar söz konusu sinirleri ezdiğinde disk hernisi veya bel fıtığı, boyun fıtığı dediğimiz tablo ortaya çıkar.

İnsanların neredeyse yarısı hayatları süresince en az bir kez bel ağrısı çekmiştir. Yani bel ağrısının nasıl bir şey olduğu hakkında herkesin bir fikri olduğunu söyleyebilirim. İşin en kötü yanı da bu ağrıların 30-60 yaş arasında daha sıklıkla görülmesidir. Yani insanların en aktif olduğu, yoğun şekilde çalışması gerektiği yaşlarda ortaya çıkmasıdır. Bu açıdan bakıldığında ağrı, yol açtığı sıkıntı yanı sıra kişinin işine gücüne engel olarak ekonomik sorun da yaratabilmektedir.

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz