SIRT AĞRISI

SIRT AĞRISI

Sırt ağrıları insanın sırtında yer alan omur kemiklerine dair disk fıtığı, kireçlenme, kırık gibi hastalıklardan kaynaklanabilir. Tabii kimi zaman boyun ağrılarının veya bel ağrılarının da insanın sırtına yayılması mümkün. Duruş bozuklukları veya skolyoz, kifoz adı verilen duruş bozuklukları yani eğrilikler – kamburluklar da sırt ağrısına yol açabiliyorlar. Ama hekimlere baş vurduğunuz zaman, onlar pankreas hastalıkları, akciğer hastalıkları gibi kimi başka ağrı nedenlerine yönelik incelemeler de yapıyorlar. En kötüsü ağrıyı geçireyim derken, hayati bir hastalığı gözden kaçırmak olur.

SIRT AĞRISI NEDENLERİ

Sırt ağrısı da aynı boyun ve bel ağrıları gibi omurga sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Kemik erimesi olan yaşlı kadınlarda veya çiğ sütten yapılmış peynir tüketenlerde görülen Brucella hastalığı da sırt ağrısı nedeni olabilir. Ayrıca düşmelere bağlı olarak ortaya çıkan omurga kırıkları da şiddetli ağrıya yol açar. Tabii nadiren de olsa vücuttaki bir tümörün omurga kemiğine sıçraması, yani metastaz da bir ağrı nedeni olabilir. Ancak sırt ağrılarının boyundaki bir hastalığa bağlı olabilecekleri gibi bir akciğer veya pankreas hastalığına bağlı olabileceği gerçeğini de doktorlar hiçbir zaman akıllarından çıkarmazlar.

SIRT AĞRISI NASIL GEÇER

Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler, gerçekten de kutularının üzerinde yazdığı gibi sadece ağrı keser ve kasları gevşetirler. İlaçların üzerinde yanıltıcı ifadeler kullanılmaması, yani insanların kandırılmaması kanunlarla garanti altına alınmıştır. Demek istediğim bu ilaçlar herhangi bir hastalığı iyileştirmezler. Yani bel fıtığınızı, boyun fıtığınızı iyileştirmezler. Sadece ağrınızı keserler. Siz de ağrınız geçtiği için iyileştiğinizi düşünüp her neyi yanlış yapıp bu ağrıya yol açtıysanız, aynı yanlışı yapmaya devam ediyor ve sonuçta daha da kötü oluyorsunuz. Sonuçta ağrı insanın düşmanı değil, aslında dostu. Yani ağrı üzerinden vücudunuz sizi bir sorun olduğuna ve bir önlem almanız gerektiğine dair uyarıyor. Ağrıyı kestiğinizde bu uyarıyı da kulak ardı etmiş oluyorsunuz. Bunu asla unutmayın.

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz