Sıkça Sorulan Sorular

Kafa ve Kafatası

Acil Durumlar İçin

Sağlığınız bizim için önemli 

“Yıllar içinde hastalarımızdan veya tanıştığımız insanlardan en çok duyduğumuz soruları ve bunların cevaplarını aşağıda listelemeye çalıştık. Yine de sorunuzun cevabını burada bulamazsanız, bize sorabilirsiniz…”
İlaçlarla ve diğer algoloji girişimleri ile önü alınamıyan trigeminal nevralji hastalarına bir beyin ameliyatı ile yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Efendim bu soruların da bir Nöroloji uzmanı tarafından cevaplanması daha sağlıklı olacaktır.
Bu şikayetler kafa travmasından sonraki birkaç gün içinde ise hastanızın bir beyin cerrahı tarafından görülmesinde, yok eğer kafa travmasından bir hafta sonra mevcut ise hastanızın bir Nöroloji hocasınca değerlendirilmesi gerekir.
Beyin ödemine karşı yapılan dekompresif cerrahide bildiğiniz gibi kafatasının bir kısmı, şişen beyne yer açmak için çıkarılmaktadır. Kafatasındaki bu açıklık, kimi zaman hastanın kendi kemiği ile, kimi zaman da yapay kemik ile daha sonraki bir dönemde kapatılır. Bunun için en uygun zamanı dekompresif cerrahiyi yapan beyin cerrahı kararlaştırılacaktır. Kimi zaman kemik yerine konduğunda şant takılması da gerekmeyebiliyor.
Efendim doğuştan olan kafatası şekil bozuklukları deneyimli bir pediatrik beyin cerrahı ile yine deneyimli bir plastik cerrah tarafından birlikte yapılan ameliyatlarla düzeltildiğinde, özellikle de söz konusu ameliyat çocuk bir yaşını doldurmadan yapılırsa hiçbir şekil bozukluğu kalmayacak şekilde düzeltilebilmektedirler. Tabii ki bir yaşından sonra yapılan ameliyatlarda bu denli mükemmel bir sonuç elde edilmesi beklenmemelidir. Kimi zaman kafatasının şeklini bozabilen başka hastalıklarda da benzeri bir ekip tarafından ameliyat yapılması daha uygun olacaktır. Söz konusu ameliyatlarda kimi zaman yapay kemik, kemik çimentosu, kadavra kemiği, titanyum vida ve plaklar kullanılabilmekte ise de tercih edilen hastanın kendi kemiğidir.

Bize Ulaşın!

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz