BEYİN AMELİYATINDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ:

BEYİN AMELİYATINDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ:

Beyin ameliyatı sonrasında 3 gün boyunca banyo yapmamanız, daha doğrusu yara yerine su değmemesi gerekir. Eğer su değmesi zorunlu ise, oradaki pansumanın hemen yenilenmesi gerekir. Ama ameliyattan 72 saat sonra, yara bölgesindeki pansumanı çıkarıp atabilir ve banyonuzu yapabilirsiniz. Tabii ki kastedilen bu bölgenin keselenmesi değildir. Banyo sonrasında bölgeyi kibarca kurulayıp yarayı açık bırakabilirsiniz. Kimi durumlarda beyin cerrahı o bölgeye pansuman yapmak yerine bir sprey sıkmış olabilir, bu durumda 72 saat beklemeniz de gerekmez. Ancak yara bölgesi gizli dikişle dikilmiş değil de açıkta dikiş iplikleri varsa o zaman yaraya banyo sonrası pansuman yaptırmak ve 10. gün dikişleri herhangi bir doktora aldırmak gerekir. Size hemen cerrahi sonrasında başlanan antibiyotik, mide koruyucu, ağrı kesici gibi ilaçları elinizdeki kutuları bitene kadar kullanın ve sonra başka ilaç içmeyin. Ancak size verilen nöbet önleyici ilacı (bu ilacın hangisi olduğunu cerrahınız size işaretleyecektir) sürekli olarak kullanacağınız için düzenli aralara aile hekiminize yazdırıp almanız gerekecektir. Ayrıca size ayrı bir tablo ile nasıl içmeniz gerektiği belirtilmiş kortizonlu bir ilaç verildi ise, bu tabloya kesinlikle uymaya özen gösterin.

Eğer beyin cerrahı kilo fazlanız olduğunu söyledi ise hemen ameliyat sonrasında bir diyetisyen gözetiminde diyete başlamanız gerekir, hatta hastanede yattığınız süre içinde önünüze gelen porsiyonların büyüklüğünü örnek alsanız bile kilo vereceksiniz. İşe veya ev işlerine başlayacağınız süreyi cerrahınız size yaptığı ameliyatın cinsine göre belirleyecektir ama şunu unutmayın ki işe başlamanız demek günde 8 saat ağır iş yapmak demek değildir. Yani kendinizi fazla zorlamamanız gerekecektir. Ameliyattan sonra en az 2 ay süre ile araba kullanmayın ve 1 ay süre ile seksten uzak durun. Aşırı güneşte kalmamaya ve aşırı alkol kullanmamaya da yaşam boyu özen göstermeniz gerekecektir. Seyahat konusuna gelince, bunun başlama süresi genellikle işe başlama süresi ile aynıdır. Tabii ki bazı ameliyatlardan hemen sonra cerrahınız memleketinize dönmenize izin verecektir, ama bu konuda size önerilen aracı seçmeye özen göstermelisiniz. Temel bir kural olarak çok uzun süreli seyahatlere çıkmamaya çalışın. Eğer çevrenizdeki arkadaşlarınız, yakınlarınız sizde bir kişilik değişikliği olduğunu söylüyorlarsa bunu ciddiye alın ve bir psikiyatriste başvurun.

Taburcu olurken size verilen dokümanları içeren dosyayı kaybetmemeniz ve her doktora gittiğinizde yanınızda götürmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ancak cerrahi kontrolüne gelirken bu dosya mutlaka yanınızda olmalıdır. Cerrahınıza kontrole 1 ay sonra gelmelisiniz. Bu kontrol görüşmesi ücretsiz olacaktır. Eğer uzakta yaşıyorsanız bu görüşme telefonla da yapılabilir. Bu durumda cerrahınızın sekreterine ameliyat olduğunuz tarihi belirtmenizde yarar vardır. Tüm bu sıralanan kurallar, CERRAHINIZ SİZE AKSİNİ SÖYLEMEDİĞİ SÜRECE geçerlidir, yoksa tabii ki cerrahınızın size söylediklerine uyacaksınız.

İletişim

Herhangi bir tıbbi sorunuz için lütfen güler yüzlü personelimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sohbete Başla
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz